Program Bezpieczny Kredyt 2% na zakup pierwszego mieszkania to nowa propozycja rządzących i odpowiedź na potrzeby ludzi w bardzo niepewnych czasach. Zdaniem rządzących ma rozwiązać aktualne problemy rynku budowlanego i kredytowego. 14 kwietnia br. Sejm zdecydował w sprawie nowego programu PiS. Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe zakłada wprowadzenie programu od 1 lipca 2023. W poniższym artykule przyjrzymy się rozwiązaniu bliżej – sprawdzimy m.in., kto i na jakich zasadach może z niego skorzystać.
Bezpieczny Kredyt 2% – na czym polega?
Program Bezpieczny Kredyt 2% przewiduje realizację dopłat przez państwo do odsetek kredytu mieszkaniowego przez pierwsze 10 lat kredytowania, niezależnie od sytuacji ekonomiczno-gospodarczej panującej w kraju. Dopłaty rządowe (dokładniej z Banku Gospodarstwa Krajowego) pokryć mają różnicę, która wytworzy się pomiędzy oprocentowaniem rynkowym a wspomnianą już stawką 2%. Nie ma znaczenia, czy nabywany lokal pochodzić będzie z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Nie będzie obowiązywać również żaden limit cen nieruchomości oraz nie będzie narzucony ich standard.
Maksymalna wysokość kredytu, który można uzyskać w programie, wynosi dla osoby do 45. roku życia 500 tys. zł oraz dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem 600 tys. zł. Kryterium wiekowe ma na celu wspieranie młodych osób w osiągnięciu niezależności mieszkaniowej.
Przez pierwsze 10 lat działa tzw. efektywne oprocentowanie kredytu, które sprawia, że z perspektywy spłacającego oprocentowanie wynosi jedynie 2% (powiększone o marżę banku lub prowizję).
Po 10 latach spłaty kredytu oprocentowanie wraca do poziomu, który został ustalony w umowie kredytowej.
Bezpieczny kredyt 2% – dla kogo?
Z programu skorzystać będą mogły osoby, które spełnią wszystkie wymienione poniżej warunki:
- w dniu złożenia wniosku będą mieć poniżej 45 lat;
- do momentu zaciągnięcia zobowiązania nie będą mogły posiadać żadnej nieruchomości mieszkaniowej na własność (w tym spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego);
- wykażą się odpowiednią zdolnością kredytową. Oznacza to, że trzeba spełnić wymogi stawiane przez bank, takie jak zdolność kredytowa, wkład własny oraz inne zobowiązania finansowe (bank oceniając zdolność kredytową musi uwzględnić cały okres spłaty kredytu);
- Maksymalny okres spłaty kredytu wynosić będzie 35 lat.
Warto nadmienić, że z bezpiecznego kredytu będą mogli skorzystać cudzoziemcy prowadzący gospodarstwo domowe na terenie Polski.
Oprócz zakupu mieszkania, możliwe będzie przeznaczenie środków na wydatki ponoszone w związku z budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz kupnem nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej domu.w ramach wsparcia, można skorzystać jedynie z ofert kredytów hipotecznych z okresowo stałym oprocentowaniem.
Bezpieczny Kredyt 2% a wkład własny
Wkład własny stanowi największe wyzwanie dla osób starających się o finansowanie z Programu Bezpieczny Kredyt 2%. Ten bowiem ma być udzielany na takich samych warunkach jak wszystkie inne kredyty hipoteczne. Oznacza to, że do jego otrzymania niezbędne będzie posiadanie 20% wkładu własnego (lub 10% przy odpowiednim zabezpieczeniu). Im mniejszy wkład własny uda się uzbierać, tym wyższy dochód będzie musiał wykazać wnioskujący!
Słowem podsumowania…
Trzeba podkreślić, że oprocentowanie bezpiecznego kredytu wyniesie 2% + marża, prowizja i inne opłaty banku. Zatem kredyt w programie rządowym będzie kosztował więcej niż reklamowane 2%. Nazwa może być zatem nieco myląca. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł zrozumieć program Bezpieczny Kredyt 2%.