Dzień odbioru kluczy do własnego mieszkania na zawsze pozostaje w pamięci. Chciałoby się w tym momencie odetchnąć, szczególnie, że poszukiwania i jego zakup zabierają wiele czasu, nerwów i energii. Niestety w praktyce tak nie jest. Czego więc należy dopilnować i co pozostaje nam jeszcze do zrobienia? Wyjaśniamy wszystko po kolei w poniższym artykule na przykładzie zakupu mieszkania na rynku pierwotnym.
Formalności po zakupie mieszkania od dewelopera
Na rynku pierwotnym formalności są nieco inne niż w przypadku rynku wtórnego. Finalizując transakcję podpisujemy umowę w formie aktu notarialnego przenoszącego własność i jednocześnie wyodrębniającego lokal mieszkalny z księgi wieczystej założonej dla całej inwestycji.
W przypadku finansowania zakupu kredytem, gdy ten został uruchomiony, a środki przelane na konto sprzedającego mieszkanie, trzeba dostarczyć do banku akt notarialny wraz z dokumentem poświadczającym, że złożono odpowiedni wniosek o ustanowienie hipoteki na rzecz banku. Wniosek w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego można złożyć samodzielnie lub poprzez notariusza.
Nowy właściciel mieszkania ma obowiązek zgłosić zakup we właściwym urzędzie miasta w celu naliczenia podatku od nieruchomości. Często jednak bierze to na siebie deweloper, ale wówczas oczywiście jest on wliczony w cenę. Nie obędzie się też bez zapłacenia stosownego podatku PCC, czyli opłaty od wartości mieszkania. Dla nowych mieszkań deweloperskich na chwilę obecną będzie to kwota 19 zł. Czas jaki mamy na wniesienie opłaty wynosi 14 dni.
Nieco inaczej może wyglądać kwestia umów z dostawcami mediów. Jeśli liczniki zostały już założone wcześniej, to ich stan wpisywany jest w protokół zdawczo-odbiorczy i są one podstawą do rozliczeń z dostawcami. Nie wszyscy deweloperzy zakładają jednak liczniki przed sprzedażą, w związku z czym podstawą do zawarcia umowy z dostawcami mediów jest akt własności mieszkania.
Pozostają do załatwienia jeszcze takie sprawy jak zameldowanie na pobyt stały bądź czasowy, uzyskanie od zarządcy nieruchomości naliczenie czynszu administracyjnego (w tym zaliczek na wodę i odbiór śmieci), poinformowanie pracodawcy i urzędów o zmianie adresu zamieszkania.
Są jeszcze inne sprawy, o które powinieneś zadbać, mimo iż są dobrowolne. Do takich zalicza się na przykład polisa ubezpieczeniowa. Jeśli kupujesz mieszkanie na kredyt, to bank prawdopodobnie wymagał będzie od Ciebie zawarcia umowy z ubezpieczycielem wraz z cesją na rzecz banku. Jeśli jednak sfinansujesz zakup za gotówkę, ubezpieczenie zależy wyłącznie od Ciebie. W każdym przypadku zalecamy jednak ubezpieczyć nieruchomość, tak by ewentualne i nieprzewidziane szkody nie wymagały ponoszenia dodatkowych i często niemałych kosztów. Na przeprowadzkę przyjdzie jeszcze poczekać minimum kilka tygodni. Podczas prowadzenia prac wykończeniowych może dojść do zalania mieszkania lub spowodowania usterek u sąsiadów.
W przypadku, gdy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, często deweloperzy doradzają a nawet pomagają w formalnościach. Nie martwmy się więc tym na zapas, a jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, nie zaszkodzi to skonsultować. Firma Modern Homes kompleksowo prowadzi swoich klientów przez wszelkie formalności. Obecnie stawiamy osiedle mieszkań w zabudowie szeregowej w Oławie pod Wrocławiem.
Zachęcamy do obejrzenia aktualnie dostępnych lokali na www.modernhomes.pl/arlo
Prace wykończeniowe
Wielu deweloperów oferuje swoim klientom różnego typu pakiety wykończenia wnętrz. W zależności od wybranej opcji, można zlecić wykończenie mieszkania pod klucz lub wykonanie pewnego etapu prac. Jeśli posiadamy własną, zaufaną ekipę lub decydujemy się na samodzielne wykończenie mieszkania, koszt z pewnością spadnie. Wykończenie łazienki, kuchni, malowanie ścian czy wybór umeblowania. Nie zalecamy pośpiechu w wyborze materiałów wykończeniowych, mebli i dekoracji. Dłuższe zastanowienie, sprawdzenie cen w różnych sklepach czy zasięgnięcie opinii na temat wybranych materiałów i rozwiązań pozwoli nam Cieszyć się wymarzoną aranżacją wnętrza.