Przeglądając ogłoszenia nieruchomości wśród opisywanych zalet często pojawia się informacja, że ich wnętrza są jasne, dobrze doświetlone naturalnym światłem. Duże przeszklenia – panoramiczne okna, drzwi balkonowe czy przesuwne drzwi tarasowe… Są to przykłady rozwiązań, które zwiększają dostępność światła słonecznego. Równie ważne jest odpowiednie usytuowanie budynku czy podział mieszkania na strefę dzienną i nocną. Tendencja na rynku pokazuje, że kupujący szukają jasnych wnętrz i właśnie takie mieszkania sprzedają się najlepiej (przykładem osiedla zaprojektowanego w ten sposób jest powstające w Oławie osiedle Nowy Otok Apartments). Fakt ten nie powinien dziwić – w poniższym artykule wyjaśnimy, dlaczego.
Lepsze samopoczucie
Badania dowodzą, że naturalne światło słoneczne ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i funkcjonowanie, a więc poprawia komfort życia. Organizm człowieka reaguje na natężenie światła – te wpływa na jakość snu, koncentrację, a nawet metabolizm i poziom szczęścia. Odpowiedni dostęp do światła dziennego i przyjemnych widoków za oknem gwarantują lepszy wypoczynek i wpływają na zmniejszenie stresu. Czujemy się spokojniejsi, patrzymy w przyszłość bardziej optymistycznie, zwiększa się zapał do działania.
Oszczędności na energii elektrycznej
Kolejnym argumentem jest oszczędność energii zużywanej na oświetlenie. Więcej światła naturalnego w mieszkaniu, to mniejsze straty środowiskowe i niższe rachunki za prąd. Warto wspomnieć, że oświetlenie odpowiada średnio za jedną piątą całego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Wykorzystanie naturalnych źródeł energii, m.in. słońca jest jednym z elementów mogących zahamować rosnący dług ekologiczny wobec przyszłych pokoleń.
Wrażenie większych pomieszczeń
Jasne, dobrze doświetlone wnętrza dają wrażenie przestronności. Pomieszczenia wydają się wówczas znacznie większe. Wpływ na to ma nie tylko ilość światła dziennego wpadającego przez okna, ale również kolorystyka ścian. Wnętrza pomalowane na jasne kolory będą optycznie większe niż pokoje, w których ściany mają barwy ciemne. Jeśli planujesz kupić małe mieszkanie, to koniecznie zwróć uwagę na jego doświetlenie światłem dziennym. Dla wrażenia przestronności postaw też na jasne kolory ścian i sufitu.
Jak rozjaśnić wnętrze?
W jasnym mieszkaniu mieszka się w większości przypadków po prostu przyjemniej. Nie zawsze wnętrza są jednak naturalnie dobrze doświetlone – wówczas trzeba szukać sposobów na ich rozjaśnienie. Rozwiązaniem może być dobre zaplanowanie sztucznego światła czy pomalowanie ścian w jasnych kolorach. Światło LED o barwie białej pobudza, dlatego warto je wykorzystywać w pomieszczeniach dziennych. Ciepła barwa z odcieniem czerwonym sprawdzi się w sypialni, ponieważ wpływa na wyciszenie organizmu. Innym sposobem może być umieszczenie na ścianie lustra, które będzie odbijać światło słoneczne. Podobny efekt da zastosowanie mebli z połyskiem w jasnym kolorze. Ich fronty również odbijają światło i rozpraszają je w pomieszczeniu, znacząco je rozjaśniając. Wystrój okien też ma znaczenie – grube zasłony czy duża liczba kwiatów na parapecie nie sprzyjają jasnym wnętrzom.
Słowem podsumowania
Spędzając w domu większość czasu w ciągu dnia warto pomyśleć o jego ekspozycji na promienie słoneczne już w trakcie zakupu nieruchomości. Doświetlenie pomieszczeń odpowiednim rozstawem okien to jedno. Na projekty mieszkaniowe powinniśmy patrzeć jednak znacznie szerzej – zaczynając od bryły budynku i jego orientacji względem stron świata, aż po sąsiedztwo działki oraz rozmieszenie balkonów i loggie.
Zobacz ofertę Modern Homes – mieszkania Oława i wybierz ofertę dla siebie i swojej rodziny!