Podjąłeś decyzję o zakupie mieszkania? Zdecydowałeś, że poszukiwania zawęzisz do mieszkań na rynku pierwotnym nieruchomości… Co dalej? Znalezienie odpowiedniego lokum to zawsze wiele emocji, pytań i wątpliwości! Rozmiar inwestycji sprawia, że zwracamy, a raczej powinniśmy zwracać uwagę nawet na te najmniejsze detale, od których ostatecznie zależeć będzie, czy nieruchomość spełni nasze potrzeby oraz wymagania, a także czy inwestycja się opłaci. Co trzeba wiedzieć kupując mieszkanie? Jak sprawdzić nieruchomość przed zakupem? Na co zwrócić uwagę? Postaramy się przybliżyć najważniejsze kwestie w poniższym artykule.
Zacznijmy od lokalizacji…
Od niej zależy, czy mieszkanie będzie dogodne i dopasowane do Twojego stylu życia. Jeżeli posiadasz psa i/lub lubisz kontakt z przyrodą, zwróć uwagę, czy w pobliżu znajdują się tereny zielone i rekreacyjne, takie jak chociażby parki. Masz dzieci, planujesz założyć rodzinę? Sprawdź, czy przedszkola i szkoły są wystarczająco blisko lub czy jest do nich dobry dojazd – pamiętając przy tym, że nie zawsze większy dystans równa się dłuższy czas… Znaczenie ma infrastruktura usługowa, handlowa i instytucjonalna okolicy – sklepy i siłownie czy komunikacja miejska.
Osiedla dzielą się na trzy zasadnicze grupy – rozwinięte, rozwijane i otwartą przestrzeń. Otwarta przestrzeń charakteryzuje się odcięciem od infrastruktury i zupełnie odosobnionym projektem osiedla. Od dewelopera można więc wymagać przedstawienia prospektu informacyjnego, który zawiera planowane w najbliższej okolicy inwestycje na przyszłość. Warto też samodzielnie sprawdzić plany gminy, zaglądając do planu zagospodarowania przestrzennego okolicy, tak by sprawdzić czy wokół wybranego przez Ciebie osiedla za kilka lat nie powstanie nowa inwestycja, która być może przysłoni Twój widok z okna, fabryka, która w ciągu dnia generować będzie spory hałas, ruchliwa ulica czy elektrownia…
Standard wykończenia oraz udogodnienia dla mieszkańców
Kupując nieruchomość od dewelopera powinno się sprawdzić standard wykończenia. Ten często różni się między poszczególnymi inwestycjami, więc każdą rozważaną ofertę należy osobiście obejrzeć i przeanalizować. Stosunek ceny mieszkania powinien być adekwatny do standardu i jakości użytych materiałów – jeżeli jest inaczej, może to być podstawą do negocjacji.
Kiedy już została wybrana lokalizacja i zweryfikowany standard deweloperski, można zacząć patrzeć na plan lokalu. Najważniejszymi elementami są liczba pomieszczeń i ich układ, ekspozycja okien względem stron świata czy kondygnacja. Zagospodarowanie przestrzenne mieszkania i jego wielkość są oczywiście zależne od preferencji kupującego, ale warto mieć w głowie zarys tego, czego się szuka. Najbardziej optymalne ulokowanie mieszkania to ekspozycja od strony południowo-zachodniej. Zagwarantuje nam ono odpowiednią ilość światła w popołudniowej porze dnia.
Zwróć uwagę również na udogodnienia. Dopytaj o miejsce postojowe, skrzynkę pocztową czy komórkę lokatorską. Wspólny dziedziniec/patio dla mieszkańców, plac zabaw, monitoring, siłownia plenerowa – przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania warto sprawdzić, czy możesz na nie liczyć.
Dodatkowe koszty ukryte
Decydując się na zakup mieszkania, należy być świadomym własnego budżetu i pamiętać o tym, że w cenę mieszkania nie wlicza się jedynie oferta rynkowa, ale również dodatkowe opłaty, jak notariusz, podatek od nieruchomości, koszt wykończenia oraz aranżacji wnętrza (a często również koszt projektów poszczególnych przestrzeni mieszkalnych).
Sprawdzenie dewelopera
Elementem, który pozwala sprawdzić wiarygodność dewelopera, jest historia jego inwestycji. Sprawdź nie tylko poprzednie projekty, ale także opinie na temat ich wykonania. Zgromadzone informacje będziesz mógł porównać z działaniami konkurencji pod względem cenowym i wykończenia. Możesz również zapytać o finansowanie i sprawdzić płynność finansową dewelopera.
Dobrze jest sprawdzić, czy deweloper ma prawo dysponowania gruntem, czy ma pozwolenie na budowę i czy to pozwolenie pokrywa się z tym, co pokazywane jest klientowi w kolorowych folderach. Zapytaj o typ rachunku powierniczego, jaki założony został w banku w ramach budowanej inwestycji. Bezpieczniejszym wyjściem rachunek zamknięty. Oznacza to, że wpłacone przez przyszłych mieszkańców zaliczki nie mogą zostać przeznaczone na sfinansowanie poszczególnych etapów budowy.
Umowa na mieszkanie
Wiadomo, na co zwrócić uwagę pod względem praktycznym, ale nie wolno zapominać o formalnościach. Mamy na myśli umowę – najpierw jest to umowa rezerwacyjna, a w kolejnym etapie transakcji umowa deweloperska. Nie powinny pojawić się zapisy o bardzo wysokich karach za niedotrzymanie terminu wpłaty rat, zakaz możliwości wniesienia reklamacji czy kary za odstąpienie od umowy. Należy zapoznać się więc z nią bardzo dokładnie, a o wszystkie niezrozumiałe zapisy pytać nie tylko dewelopera, ale i notariusza. Pozwoli to na uniknięcie nieporozumień, a niekiedy nawet dodatkowych kosztów.
Jak widać, zakup nieruchomości nie jest prosty. Jeśli do tej pory nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak poważnymi transakcjami, czasem dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomogą nam komfortowo przebrnąć przez wszystkie etapy tak, by jak najszybciej móc cieszyć się własnym, wymarzonym “M”.
Jeśli poszukujesz atrakcyjnej oferty mieszkania, Oława i osiedle Nowy Otok Apartments być może spełni Twoje wymagania. Koniecznie sprawdź naszą ofertę!