Planujesz zakup domu czy mieszkania od dewelopera? Z jednej strony musisz zdecydować się na konkretną lokalizację, z drugiej szukać oferty atrakcyjnej cenowo… Kolejną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę jest stan wykończenia kupowanej nieruchomości.
Na rynku pojawiają się oferty deweloperów proponujących nieruchomości w różnym stanie wykończenia. Spotykamy się z podziałem na trzy kategorie – stan surowy, stan deweloperski oraz pod klucz. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej warto wiedzieć, czym różnią się od siebie, tak by znać jaki zakres prac powinien wykonać deweloper.
Podane wyżej terminy nie są regulowane przez prawo! W przypadku różnych ofert możemy więc spotkać się z innymi definicjami, dlatego w każdym przypadku koniecznie trzeba zapoznać się dokładnie z umową, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Stan surowy – otwarty czy zamknięty?
Odnosi się do domów jednorodzinnych. To wybór dla osób, które chcą zachować dużą kontrolę nad realizacją projektu i pragną dopasować dom do własnych potrzeb.
Nieruchomość na etapie stanu surowego otwartego to ukończone fundamenty wraz z izolacją, ścianami i stropem piwnicy, ściany nośne, obecność słupów, stropów, schodów betonowych, kominów oraz dachu z pokryciem.
Nieruchomość na etapie stanu surowego zamkniętego to dodatkowo drzwi, brama garażowa i wszystkie okna zewnętrzne. Dom na tym etapie prac jest niewykończony i nie posiada instalacji sanitarnych, tak więc wymaga jeszcze znacznych inwestycji ze strony inwestora. Warto ustalić wcześniej, jaki jest orientacyjny koszt stanu deweloperskiego, gdyż może okazać się, że taka opcja będzie dla nas znacznie bardziej opłacalna niż zakup domu w stanie surowym.
Stan deweloperski – najpopularniejszy wybór
Etap, który jest trudny do określenia, ponieważ jego ostateczny kształt ustala deweloper. Deweloperzy mogą więc przyjmować zupełnie inne standardy wykończenia. Mogą więc wynikać spore różnice w ofertach. Konieczne jest więc szczegółowe zapoznanie się z warunkami oferty/umowy, która dokładnie określa zakres stanu wykończenia.
Zwykle stan deweloperski można określić jako umożliwiający przystąpienie do prac wykończeniowych. Nie umożliwia jednak jeszcze wprowadzenie się. Możemy spodziewać się otynkowanych ścian/sufitów, przygotowanych do malowania/gruntowania, wykonanych posadzek, instalacji elektrycznej, przyłączy instalacji wodno-kanalizacyjnej i niekiedy montażu parapetów czy urządzeń sanitarnych. Na inwestorze pozostają natomiast kwestie malowania, montażu płytek, montażu podłóg i wszelkie inne wykończenia, w tym umeblowanie pomieszczeń.
Nasza najnowsza inwestycja ARLO w ramach budowy osiedla Nowy Otok Apartments w Oławie oferuje w ramach podwyższonego stanu deweloperskiego parapety z konglomeratu oraz nowoczesny design akcesoriów – szklane daszki nad drzwiami, barierki ze stali nierdzewnej, skrzynki pocztowe, zewnętrzne krany ogrodowe, gniazdka elektryczne czy estetyczne ogrodzenie panelowe!
Stan pod klucz
Opcja, która zdejmuje większość obowiązków z nabywcy. Wszystkie prace budowlane i wykończeniowe – w tym glazura, podłogi, drzwi wewnętrzne, biały montaż (urządzenia sanitarne) są zakończone, a kupujący może wprowadzać się praktycznie z dnia na dzień. Jedyne, co pozostaje do zrobienia, to wniesienie czy skręcenie mebli. Trzeba się liczyć z wyższą ceną, choć nie zawsze samodzielne wykończenie wnętrza będzie tańsze. Poza tym mamy niewielki wpływ na wygląd wnętrza nieruchomości. Jeżeli jednak zależy nam na czasie, to stan pod klucz będzie najlepszym rozwiązaniem.
Co będzie dla nas lepsze?
Który stan wykończenia będzie dla nas lepszy? Odpowiedź brzmi oczywiście… to zależy! Jeśli wolimy zapłacić więcej, ale jednocześnie oszczędzić czas i sporo nerwów – mieć z głowy część prac wykończeniowych i kontakt z wykonawcami, wybierać materiały i urządzenia, stan pod klucz będzie dobrym rozwiązaniem. Wymaga od nas jedynie umeblowania i zakupu potrzebnych dodatków, takich jak na przykład lampy oświetleniowe. Musimy zwrócić uwagę na temat montowanych urządzeń i materiałów, których użyje wykonawca. Powinniśmy mieć również wgląd w faktury, gwarancje i instrukcje obsługi wszystkich sprzętów, które znajdą się w naszym domu. Jeśli zależy nam, aby wykończyć mieszkanie lub dom w stylu, który lubimy, chcemy zatrudnić architekta wnętrz lub samodzielnie wybierać materiały i nadzorować poszczególne etapy, lepszym standardem będzie stan deweloperski, który daje możliwość dowolnej aranżacji wnętrza.
Warto przemyśleć sprawę jeszcze przed podpisaniem umowy z deweloperem. Posiadając konkretną wiedzę oraz zapisy w umowie, co oznacza dla nas określony stan wykończenia, zdecydowanie łatwiej będzie dokonać ostatecznego wyboru. Pod uwagę należy również wziąć swoje zasoby finansowe czy wiedzę i umiejętności budowlane.