Zastanawiasz się jakie prace czekają Cię, gdy już odbierzesz mieszkanie od dewelopera? Co należy wówczas zrobić, aby móc zamieszkać w swoich czterech kątach? Niestety po odebraniu kluczy nie możemy od razu w nim zamieszkać. Czeka nas jeszcze między innymi jego wykończenie. Etap ten, w zależności od naszych oczekiwań, możliwości finansowych oraz czasu może potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy, a nawet lat. Warto się więc odpowiednio do niego przygotować. Odpowiedź, jak to zrobić i jak powinno przebiegać wykończenie mieszkania znajdziesz w poniższym artykule.
Stan deweloperski – czyli jaki?
Zacznijmy od tego, jak wygląda mieszkanie deweloperskie. Otrzymujemy zupełnie nowe i niezamieszkałe wcześniej lokum. Najczęściej jest to przestrzeń przygotowana do nadania jej indywidualnego wyglądu, czyli do wykończenia. Obejmuje wygładzone i przygotowane pod malowanie ściany, przygotowaną do położenia paneli lub płytek podłogę, zamontowane okna oraz drzwi zewnętrzne, przyłącza wodno-kanalizacyjne. Niekiedy też kompleksową instalację grzewczą oraz elektryczną wraz z jej wykończeniem (gniazdka, grzejniki itd.), natomiast nie jest to regułą. To co konkretnie będzie zawierało mieszkanie w stanie deweloperskim warto ustalić przed jego kupnem, ponieważ może się to różnić w zależności od oferty – każdy sprzedawca widzi ten aspekt inaczej.
Wykończenie mieszkania – plan działania
Kluczem do skutecznego i szybkiego wykończenia mieszkania deweloperskiego będzie dobry plan. Jak zaplanować wykończenie mieszkania? Stwórz sobie zarys projektu, jak mają wyglądać poszczególne pomieszczenia. Jeśli wiemy dokładnie, co będzie znajdowało się w naszym domu, można zawczasu poczynić odpowiednie przygotowania, które ułatwią i usprawnią w przyszłości przebieg poszczególnych etapów związanych z przygotowaniem nieruchomości do zamieszkania.
Mieszkanie deweloperskie łatwiej dostosować do własnych potrzeb niż te z rynku wtórnego. Wiele kwestii możemy ustalić z wykonawcą jeszcze na etapie budowy. Większość wykonawców oferuje możliwość wprowadzania zmian w projekcie jeszcze na etapie realizacji inwestycji. Możemy więc dostosować układ pomieszczeń do własnych potrzeb, na przykład wydzielić garderobę lub spiżarnię. Jeśli układ pomieszczeń i instalacji udało nam się wcześniej ustalić z deweloperem, spokojnie możemy przejść do kolejnego etapu planowania. Jeśli zainteresujemy się tematem zawczasu, już podczas budowy, będziemy mogli na spokojnie poznać trendy, zebrać inspiracje i dokładnie przemyśleć różne rozwiązania.
Wykończenie mieszkania – kosztorys
Planując urządzenie mieszkania, należy wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe. Warto podsumować swój wkład finansowy, a także zastanowić się nad ewentualnym wzięciem kredytu. Znajomość kwestii finansowania sprawi, że wykończenie mieszkania krok po kroku nie będzie dla nas stresującym przeżyciem. Im dokładniej rozpiszemy kosztorys, tym większe prawdopodobieństwo, że wykończenie mieszkania dopięte będzie na ostatni guzik.
Przygotowując własny kosztorys rozpisz krok po kroku, jakich materiałów wykończeniowych będziesz potrzebować, a następnie rozeznaj się w cenach. Zorientuj się, czy Twój budżet okaże się wystarczający. Na to jakie koszty poniesiemy z racji wykończenia mieszkania deweloperskiego ma wpływ jego metraż oraz standard jaki ostatecznie chcemy uzyskać. Warto pamiętać, że nakład finansowy na poszczególne pomieszczenia różni się z uwagi na ich przeznaczenie – najdroższa jest kuchnia i łazienka. Korzystanie z usług projektantów czy ekip budowlanych również podniesie ostateczny koszt wykończenia.
Wykończenie mieszkania krok po kroku
Mamy plan wykończenia mieszkania? Otrzymaliśmy klucze od dewelopera? Możemy więc przystąpić do pracy! Jaka powinna być kolejność prac wykończeniowych? Od czego zacząć remont mieszkania deweloperskiego? Czytaj dalej!
Wykańczanie powinniśmy zacząć od wykonania instalacji elektrycznych. Jeśli zostały wykonane wcześniej, na tym etapie możliwe są jeszcze ich modyfikacje. Warto to zrobić na samym początku, tak by później niczego nie zniszczyć. Dopasuj do projektu umiejscowienie gniazdek elektrycznych, układ oświetlenia w pomieszczeniach czy przejścia na kable telewizyjne lub Internetu.
Kolejny etap obejmuje malowanie ścian oraz montaż podłogi. Warto najpierw zająć się ścianami. Zastanów się, gdzie zastosujesz płytki, a gdzie panele. Może zdecydujesz się na parkiet lub na podłogę jednego rodzaju w całym mieszkaniu? Wszystko zależy od preferencji. Podłogę układa się na lata i do niej dopasowuje się pozostałe kolory wystroju. Na początek będą to właśnie drzwi, a następnie wszelkiego rodzaju okładziny ścienne – płytki czy dekoracyjna cegła.
Dopiero po położeniu podłóg i pomalowaniu ścian można przejść do montowania ościeżnic oraz wewnętrznych skrzydeł drzwiowych. Pamiętajmy o zamówieniu drzwi z wyprzedzeniem.
Następnie warto przejść do białego montażu. W łazience będą montowane takie elementy jak toaleta, umywalka czy prysznic lub wanna. W kuchni dobrze jest też wcześniej zaplanować, w których miejscach będą stały konkretne urządzenia.
Gdy armatura łazienkowa i kuchenna jest już gotowa, przychodzi czas na jeden z najprzyjemniejszych momentów wykańczania wnętrz – meblowanie pomieszczeń. Dostosuj układ mebli przede wszystkim do siebie. Stwórz wnętrze praktyczne oraz zgodne z Twoimi potrzebami. Zabudowę stałą zwykle instaluje się w pierwszej kolejności. Dotyczy to też szaf wnękowych czy schowków. Stoliki czy komody kompletuje się później, dokładnie wymierzając uprzednio przestrzeń, która została do dyspozycji po zabudowie wnęk. Na samym końcu pozostaje umieszczenie elementów dekoracyjnych, takich jak chociażby zasłony, dywany, kwiat, lampy i inne tego typu.
Podsumowanie – o czym trzeba pamiętać?
Przystępując do wykańczania mieszkania deweloperskiego musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwsza z nich to sprawdzenie w jakim stanie kupimy nieruchomość. Kwestia kolejna to opracowanie planu, a następnie realizowanie go krok po kroku. Ostatnie to trzymanie się przygotowanego budżetu, ażeby się niemiło nie zaskoczyć. Wykończenie mieszkania powinno uwzględniać nie tylko nasze preferencje, ale i możliwości finansowe. Pamiętaj, że nie musisz od razu umeblować wszystkich pomieszczeń, aby zamieszkać w swoim nowym mieszkaniu. Urządzanie się może trwać miesiącami – nic w tym złego. Na dobry początek wystarczy wykończona kuchnia, łazienka oraz wygodne miejsce do spania.