Do zakupu mieszkania warto jest się przygotować. Należy wziąć pod uwagę dostępne opcje, a także sposoby na sprawne przeprowadzenie transakcji. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór pomiędzy transakcją sprzedaży z pomocą agenta nieruchomości, a bez pośredników. Korzystniejsza jest druga opcja, co postaramy się udowodnić w poniższym artykule. Skupimy się na największych zaletach sprzedaży mieszkania bez pośredników, jak również na istotnych wskazówkach związanych z jej przeprowadzeniem.
Zalety zakupu mieszkania bez pośredników
Podstawową zaletą jest oszczędność finansowa. Kupno mieszkania bez pośrednika pozwala uniknąć sporych prowizji dla biura nieruchomości, które wszelkie formalności wynikające z transakcji bierze na siebie. Prowizje wynoszą od 1 do nawet 4% wartości nieruchomości. Przy kwotach rzędu kilkaset tysięcy złotych będą to więc duże pieniądze. Samodzielne poszukiwania lokalu pozwolą uniknąć kosztów związanych z prowizją dla agencji. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć przykładowo na podniesienie standardu wykończenia mieszkania.
Po drugie, poszukiwanie mieszkania bez pośredników odbywa się bez ograniczeń i pośpiechu. Decydujemy o wszystkim i możemy w spokoju, wnikliwie sprawdzić wszystkie dostępne oferty. Nie musimy ograniczać się do tych kilku wybranych przez pośrednika. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy nie do końca wiemy, czy chcemy kupić mieszkanie pod Oławą, w centrum Oławy, dom czy segment. Czasem trudno przekazać pośrednikowi to, czego tak naprawdę oczekujemy. Co więcej, nasze preferencje zawsze mogą się zmienić. Bez dostępu do wszystkich ofert, znalezienie idealnego dla nas mieszkania może być znacznie utrudnione.
Po trzecie, szukając nieruchomości na własną rękę mamy większą gwarancję powodzenia. Współpraca z nieodpowiednimi ludźmi wiązać się może ze stratą pieniędzy. Inwestujemy ciężko zarobione pieniądze i chcemy, aby cała procedura zakupu mieszkania przebiegła w odpowiedni sposób.
Choć pośrednik często okazuje się przydatny (zwłaszcza osobom, które nie czują się pewnie na rynku nieruchomości), trzeba pamiętać jednocześnie o pewnych ograniczeniach z jakimi musimy liczyć się, powierzając przeprowadzenie całej procedury. Biorąc pod uwagę kwestie poruszone wyżej, śmiało można stwierdzić, że zakup mieszkania bez pośredników nie jest wcale złym pomysłem. Decydując się na taki wybór, zyskujemy przede wszystkim ogromną swobodę działania. Tego zaś trudno nie docenić. Może to zająć trochę więcej czasu, jednak warto jest się trochę wysilić – z pewnością zaprocentuje to odpowiednio dobranym do potrzeb, funkcjonalnym i wygodnym mieszkaniem.
Mieszkania na sprzedaż bez pośredników a bezpieczeństwo transakcji
Wbrew pozorom, kupno mieszkania na własną rękę wcale nie musi wiązać się z ryzykiem. Kupujący często sprawdzają nieruchomość bardziej wnikliwie niż pośrednik, który przecież nie inwestuje własnych pieniędzy i z tego względu nie czuje tak dużej odpowiedzialności. Jeśli zaś chodzi o kwestie prawne, gwarantem bezpieczeństwa całej procedury jest notariusz. Trzeba pamiętać jedynie o konieczności sprawdzenia statusu prawnego nieruchomości, a także ewentualnych obciążeń, które mogłyby przejść na nowego właściciela. Przed zakupem warto sprawdzić również stan techniczny, położenie i tak zwane dobre sąsiedztwo oraz wysokość opłat.
Kupno mieszkania bez pośrednika pozwala niekiedy uniknąć wielu problemów, a także wydatków powiększonych przez prowizję. Warto więc zainteresować się takim sposobem przeprowadzania transakcji, a następnie podejść do niej z głową. Rozwiązanie na pewno ma sens i może być dla nas korzystniejsze. Warunkiem jest podejście do całego procesu odpowiednio przygotowanym.
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego uważany jest zwykle za łatwiejszy i bezpieczniejszy. W tym przypadku formalnościami zajmuje się deweloper. Udziela on również często wsparcia w procesie pozyskiwania kredytowania. Zaletą takiego rozwiązania jest objęcie mieszkania gwarancją. Oznacza to, że jeśli w zakupionym mieszkaniu znajdziesz jakieś niewielkie usterki, możesz zgłosić je do dewelopera.